K107.1 FM website - We Play Your MusicKFIZ News AM 1450 on Facebook
Listen Live to KFIZ.1 FM
920-921-1071
KFIZ Closings and Cancellations in the Fond du Lac, WI area.  Sponsored by Airtech Heating and Cooling
Fond du Lac Foundation
KFIZ South Valley Weather Updates
KFIZ social network facebook and Twitter feeds
Rademann Stone





Captcha Image

Wisconsin Farm Report with Pam Jahnke   Bob's 151
Advertise with KFIZ.1 FM
Edward Jones   Jerry Schneider Band Polka Show 9:00 AM - Noon Saturdays on KFIZ

Football Playoff Groupings Released

19-Oct-2013

Here are the groupings for the WIAA Football Playoffs.  The coaches will meet this morning to set the matchups and locations.  Pairings should be out by early afternoon.  The local teams are underlined and bold

Division One

Group A

Schools:  Appleton North, Bay Port, D.C. Everest, Eau Claire Memorial, Green Bay Preble, Hudson, Stevens Point, Wausau West

Group B

Schools:  Arrowhead, Fond du Lac, Germantown, Manitowoc Lincoln, Menomonee Falls, Milwaukee King, Milwaukee Morse.Marshall/Juneau/Languages, Milwaukee Washington/Science/Career Tech/CEO

Group C

Schools: Milwaukee Hamilton, Madison La Follette, Madison Memorial, Middleton, Mukwonago, Oconomowoc, Sun Prairie

Group D

Schools:  Badger, Franklin, Kenosha Indian Trail, Marquette University HS, Milwaukee Pulaski/Arts/Reagan, Milwaukee Riverside University, Oak Creek, Racine Horlick

Division Two

 

Schools:  Ashwaubenon, Green Bay Southwest, Hortonville, Marshfield, Menasha, Menomonie, Merrill, Superior

Group B

Schools:  DeForest, Fort Atkinson, Holmen, La Crosse Central, Oshkosh North, Slinger, Watertown, Waunakee

Group C

Schools:  Brookfield Central, Brookfield East, Cedarburg, Hamilton, Homestead, Kimberly, Milwaukee Madison, Wauwatosa West

Group D

Schools:  Greenfield, Messmer/Shorewood, Milwaukee Bradley Tech, South Milwaukee, Waterford, Waukesha West, Whitefish Bay, Wilmot Union

Division Three

 

Group A

Schools:  Antigo, Medford Area, Mosinee, Notre Dame, Seymour, Waupaca, West De Pere, Xavier

Group B

Schools:  Brown Deer, Greendale, Kewaskum, Luxemburg-Casco, Pius XI, Plymouth, Two Rivers, Wisconsin Lutheran

Schools:  Edgewood Sacred Heart, Evansville, La Crosse Logan, Lodi, Mount Horeb/Barneveld, Onalaska, Reedsburg Area, West Salem

 Group D

Schools:  Catholic Memorial, Edgerton, Elkhorn Area, Jefferson, Milton, Monona Grove, New Berlin West, Pewaukee

Division Four

 

Group A

Schools:  Black River Falls, Ellsworth, Gale-Ettrick-Trempealeau, Northland Pines, Prescott, Saint Croix Central, Somerset, Spooner

Group B

Schools:  Columbus, Marshall, Montello, Nekoosa, Omro, Wautoma, Winneconne, River Valley

Group C

Schools:  Big Foot, Brodhead/Juda, Clinton, Dodgeville, New Glarus/Monticello, Platteville, Saint Thomas More, University School of Milwaukee

Group D

Schools:  Campbellsport, Chilton, Denmark, Freedom, Little Chute, Peshtigo, Roncalli, Wrightstown

 Division Five

Group A

Schools:  Bloomer, Cameron, Chetek-Weyerhaueser, Cumberland, Fall Creek, Saint Croix Falls, Stanley-Boyd, Unity

Group B

Schools:  Amherst, Arcadia, Colby, Durand, Marathon, Mondovi, Stratford, Westby

Group C

Schools:  Bonduel, Brillion, Cedar Grove-Belgium, Kewaunee, Niagara/Goodman/Pembine, Oconto, Oostburg, Winnebago Lutheran Academy

Group D

Schools:  Cambridge, Kenosha St. Joseph, Laconia, Lancaster, Poynette, Racine St. Catherine’s, Waterloo, Westfield

Division Six

Group A

Schools:  Athens, Colfax, Edgar, Hurley, Regis, Rosholt, Spring Valley, Webster

Group B

Schools:  Algoma, Auburndale, Coleman, Crandon, Crivitz, Iola-Scandinavia, Shiocton, Wabeno

Group C

Schools:  Brookwood, Cuba City, Darlington, Iowa-Grant, Melrose-Mindoro, Necedah, Riverdale, Whitehall

Group D

Schools:  Deerfield, Lourdes Academy, Manitowoc Lutheran, Ozaukee, Pardeeville, Pecatonica, Reedsville, Saint Mary’s Springs

Division Seven

Group A

Schools:  Clayton, Clear Lake, Florence, Glenwood City, Greenwood/Granton, Newman Catholic, Owen-Withee, Pepin/Alma

Group B

Schools:  Bangor, Blair-Taylor, Cochrane-Fountain City, Hillsboro, Independence/Gilmanton, Loyal, New Lisbon, Pittsville

Group C

Schools:  Belmont, Black Hawk, Cassville, De Soto, Ithaca, North Crawford, Potosi, Weston

Group D

Schools:  Almond-Bancroft, Cambria-Friesland, Catholic Central, Fall River, Lake Country Lutheran, Port Edwards, Randolph, Rio

Comments 0

Please remember a few rules before posting comments:

  • If you don't want people to see your email address, simply type in the URL of your favorite website or leave the field empty.
  • Try to be civil to your fellow readers.
  • Stay on topic. We want to hear your opinions and thoughts, but please only comment about the specified topic in article.

Post a Comment


- +




Captcha Image
KFIZ Phone: 920-921-1071
All content © 2012 Mountain Dog Media, USA
Web Design and Development by Wyld_Desyns LLC - "Take Your Business to the Next Level!