Sports News
WiAA State Wrestling Recap/Friday Preview
WIAA Individual State Wrestling Tournament: Day 1
Division Two:
113 Pounds: Andrew Schad of Kiel lost to Colton Sime of Gale-Ettrick-Trempealeau in a preliminary match by a sudden victory 11-7 decision.
126 Pounds: Cade Heisdorf of Campbellsport defeated Mack George of Ashland in a preliminary round match by a 3-2 decision.
138 Pounds: Taylor Heltemes of Campbellsport lost to Ethan Schwartz of Denmark in a preliminary round match by a 4-2 decision
145 Pounds: Andrew Forsythe of North Fond du Lac/St. Mary’s Springs defeated Dylan Nielsen of Neillsville/Greenwood/Loyal in a preliminary round match by a sudden victory 7-5 decision.
Also at 145, Ripon’s Ryan Cody lost to Ryan Hannah of Viroqua by a 4-0 decision
152 Pounds: Alex Kleinhans of Kiel lost to Nolan Kicmol of Evansville/Albany in a preliminary round match by a fall in 2:57.
160 Pounds: Gaven Lisowe of Chilton/Hilbert lost to Reece Worachek of Luxemberg-Casco in a preliminary round match by a 9-1 major decision.
182 Pounds: Matt Koelbel of Campbellsport defeated Dempzy Foley of Monroe in a preliminary round match by a 13-4 major decision
195 Pounds: Lomira’s Matt Hanke defeated Austin Leroy of Luxemberg-Casco by a 17-6 major decision in a preliminary round match.
220 Pounds: Dakota Maas of North Fond du Lac/St. Mary’s Springs lost to Josh Carroll of Spooner/Webster by a fall in 2:49 in a preliminary round match
285 Pounds: Kelly Paulsen of St. Lawrence Seminary defeated Josh Marciulionis of Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro by a 7-4 decision
Division Three:
220 Pounds: Grant Manke of Winnebago Lutheran defeated Braden Smith of Blair-Taylor by a 9-6 decision in a preliminary round match.
285 Pounds: Ryan Jacobs of Winnebago Lutheran lost to Trey Kaiser of Brookwood by a fall in 1:43.
Today’s matches:
Division 2:
113 Pounds: Dylan Bublitz of Campbellsport faces Colby McHugh of Freedom in a quarterfinal match
126 Pounds: Cade Heisdorf of Campbellsport faces Julian Purney of Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro in a quarterfinal match.
145 Pounds: Andrew Forsythe of North Fond du Lac/St. Mary’s Springs faces Teagan Miller of Mauston in a quarterfinal match.
170 Pounds: Joe Lindsley of Campbellsport faces Tyler Hannah of Viroqua in a quarterfinal match
182 Pounds: Matt Koelbel of Campbellsport faces Stephen Buchanan of Neillsville/Greenwood/Loyal in a quarterfinal match.
195 Pounds: Marcus Orlandoni of North Fond du Lac/St. Mary’s Springs faces Ty Sandford of Prescott in a quarterfinal match.
Also at 195, Lomira’s Matt Hanke faces Ryan Larson of St. Croix Central in a quarterfinal match.
285 Pounds: Kelly Paulsen of St. Lawrence Seminary takes on Josh Frerk of Denmark in the quarterfinals.
Division Three:
138 Pounds: Zach Foth of Laconia faces Andrew Gunderson of Cadott in a quarterfinal match.
220 Pounds: Grant Manke of Winnebago Lutheran faces Jack Horihan of La Crosse Aquinas in a quarterfinal match.
Winners advance in the semifinals, losers move into the consolation bracket. Finals will be held Saturday.