Sports News
Sports – Wednesday, April 15th, 2015
UW-Green Bay will officially announce Linc Darner as their new men’s basketball coach today. Darner led Florida Southern to the Division II national championship this season. He replaces Brian Wardle who left for Bradley.
After
taking Tuesday off the Brewers and Cardinals continue their series tonight in
begins at 6:40pm tonight with the first pitch at 7:15pm on News-Talk 1450 KFIZ.
NL Central
Tigers 2
Pirates 0
Reds 3 Cubs
2
The Bucks
wrap up their regular season tonight as they host
at
seed in the NBA’s Eastern Conference.
Baseball
Oshkosh
West 6 Fond du Lac 2 – Jason Schneider 2 hits, 2 RBI
WLA 9
Lomira 0 – Ryan Boelke 5 innings, no hits, 11 Ks
St. Mary’s
Springs 14 Omro 0 – WP: Blake Bauer 6
no-hit innings
Mayville 4
Softball
Kaukauna 6
Fond du Lac 0 – Caroline Wagner had FDL’s only hit
Laconia 9
KML 0 – WP: Kayla Schwebke 14 Ks, 1 hit
Lomira 5 North
Fond du Lac 2 – A. Luedtke 3×4, 4 RBI
WLA 10 St.
Mary’s Springs 8
– Jenna Krueger 3×4, 2 run double, Kelli
Schrauth 2 run homer
Girls
Soccer
Fond du Lac
2 Oshkosh North 0
WLA 2
Mayville 1 – Tess Cedarholm, Shelby Zuelke had goals
Girls Track
Team Scores: Fondy and
Fondy Winners:
400 Meter Dash – Annie Moore 1:02.29
800 Meter Run – Annie Moore 2:28.89
4 x 100 Relay – 54.62 (Brandi Voigt-Jayden
Sawyer-Toni Winkler-Emily Ziegler)
4 x 400 Relay – 4:27.79 (Nicole Gietzel-Nicole
Lord-Emily Miller-Ally Gietzel)
High Jump 4’4″ – Shannon Doyle
Pole Vault 9’0″ – Sloan Schmitz
Triple Jump 32’6.5″ – Emily Miller
Shot Put 35’7.75″ – Carisma Anderson
Boys Track
Winners for
Fondy
3200: Bryton
Koepke
Long Jump:
Kyle Pierce
Triple
Jump: Trey Halfmann
Shot: Peter
Andrew
Discus:
Peter Andrew
110
Hurdles: Brian Lutyen
800 Relay
1600 Relay
Boys Tennis
Sheboygan
Falls 5 St. Mary’s Springs 2
Singles:
1: Alec Stignenz vs Jake Zehr (W; 6-3, 6-3)
2: Anthony Grebe vs Zach Hand (L; 0-6, 0-6)
3: Tim Amerling vs Aaron Voight (L; 3-6, 1-6)
4: Jordan Disterhaft vs Peyton Luck (L; 0-6, 3-6)
Doubles:
1: Jerome Schreiner/Eric Kozimor vs Louis
Morcall/Brady Michels (L; 4-6, 1-6)
2: Andy Randsom/Cory Nies vs Bailey Hetzel/Jordan
Meilke (W; 6-6(7-3), 6-4)
3: Sam Burkart/Luke Walber vs Mason Liebe/Ben
Krueger (L; 4-6, 3-6)